« Înapoi la pagina precedentă

Kaki Tipo (Diospyros kaki Tipo)

Cod: 14000.1

  
Perioadă de plantare:
martie - noiembrie


  
Perioadă de coacere:
nov - nov
  
Cerinţe faţă de amplasament:
Lumină, soare

  
Mărimea la livrare:
130- 150 cm, puiet altoit de 2 ani în ghiveci de 5L


Preț: 155 lei
Preţ inițial: 185 lei


Fructul Dumnezeiesc, denumit Kaki sau Curmalul japonez, este un fruct deosebit datorită calităţilor sale excepţionale. Are o aromă specială: o combinaţie între aroma piersicii, caisei şi a perei. Este foarte bogat în vitaminele A, C, D. Este nepretenţios, uşor de întreţinut, creşte viguros. Dăunători nu are. Soiul comercializat de noi este fără sâmbure, cu fructe mari şi productivitate mare. Livram plante dezvoltate. Stoc limitat.
  • Plantele din ghivece pot fi plantate în grădină în orice perioadă a anului, excepţie făcând perioada geroasă când pământul este îngheţat.
  • Săpăm o groapă ceva mai mare decât mărimea ghiveciului şi-o udăm bine de tot.
  • Apăsăm pereţii ghiveciului, astfel încercând să scoatem planta.
  • Nu se curăţă rădăcinile de pământ, se pune planta împreună cu acesta în groapa de plantare, apoi se pune un strat de pământ deasupra şi se udă bine.
  • Kaki fructifică mai abundent dacă este plantat pe sol fertil, potrivit de umed, distanţa minimă de plantare: 4 m, planta matură are înălţimea de 4-6 m.
  • În condiţii de secetă se asigură umiditatea corespunzătoare.
  • Pentru fructificare mai bună se administrează anual îngrăşământ.
  • Primăvara se poate aplica tăiere de rărire/formare.
  • În primii 1-2 ani necesită protejare pe timpul iernii şi atunci când temperatura scade sub -20 grade C.
  • Dacă observaţi semne de boală la plante adresaţi-vă unui magazin fitosanitar.

Produse recomandate


Produse similare

0