Sedum Sunsparkler Wildfire
Cod: 47302

Perioadă de plantare:
martie - noiembrie
martie - noiembrie

Perioada de înflorire:
aug ••• - sept •••

Cerinţe faţă de amplasament:
Soare, semiumbră
Soare, semiumbră

Mărimea la livrare:
plantă la ghiveci
plantă la ghiveci
Plantă perenă, cu un bogat efect decorativ, ce face parte din categoria suculentelor. Sedumul Sunsparkler Wildfire are o creștere rapidă, joasă și compactă, motiv pentru care este un excelent acoperitor de sol. Foliajul cărnos atrage atenția, prin cromatica sa intensă și aparte. Formează movile în nuanțe de rubiniu-purpuriu, cu accente roz-magenta, pe alocuri. Dacă se plantează alături de alte soiuri, diferit colorate va forma un contrast demn de toată admirația. Arată excepțional printre rocării, dar și în ghivece, în cazul în care nu aveți spațiu suficient în curte, ci doar o terasă. La fel de bine se poate planta cu scopul de a umple anumite goluri, din grădină. Este rezistentă, ușor de întreținut și tolerantă cu locurile mai secetoase. Mai mult decât atât, în preznța soarelui, culorile devine mult mai intense. Se amplasează deci, în locuri luminoase.
- Plantele din ghivece pot fi plantate în grădină în orice perioadă a anului, excepţie face perioada geroasă când pământul este îngheţat.
- Săpăm o groapă ceva mai mare decât mărimea ghiveciului şi-o udăm bine de tot.
- Apăsăm pereţii ghiveciului, astfel încercând să scoatem planta.
- Nu se curăţă rădăcinile de pământ, se pune planta împreună cu acesta în groapa de plantare, apoi se pune un strat de pământ deasupra şi se udă bine.
- Distanţa minimă de plantare este de: 20-30 cm. Înălţimea la maturitate este de: 15-20 cm.
- În condiţii de secetă se asigură umiditate corespunzătoare.
- Pentru înflorire bogată se administrează anual îngrăşământ.
- Dacă observaţi semne de boală la plante adresaţi-vă unui magazin fitosanitar.
Produse recomandate
- Cod: 51025
Îngrășământ Compo BIO universal - 2kg
Preț: 85 lei - Cod: 31295
Dalie Pink Petticoat
Preț: 15 lei
Preţ inițial: 22 lei - Cod: 31296
Dalie Break out
Preț: 18 lei
Preţ inițial: 22 lei - Cod: 31106
Dalie Akita
Preț: 18 lei
Preţ inițial: 22 lei
Produse similare
- Preț: 16 lei
- Preț: 18 lei
- Cod: 47329
Phlox pan. Uspecht
Preț: 25 lei - Preț: 25 lei